Čo je biopsia štítnej žľazy a prečo sa vykonáva? - ePoradie

Čo je biopsia štítnej žľazy a prečo sa vykonáva?

1. Čo je biopsia štítnej žľazy?

Biopsia štítnej žľazy (tenkoihlová biopsia štítnej žľazy, z angl. skrátene FNB – fine needle biopsy) je invazívna diagnostická metóda, pri ktorej sa napichnutím štítnej žľazy získava malá vzorka tkaniva na cytologické (štruktúra a funkcia živých buniek) alebo histologické (mikroskopická štruktúra tkanív) vyšetrenie.

Vzorka tkaniva získaná biopsiou napomáha diagnostikovať zdravotný stav pacienta, vylúčiť ochorenie alebo určiť ochorenie a jeho rozsah.

K prvým príznakom ochorenia alebo problémom štítnej žľazy patria:

  • únava, depresia, spavosť
  • búšenie srdca
  • tras, brnenie alebo opuchy končatín
  • zmena hmotnosti
  • vypadávanie vlasov, štiepenie nechtov
  • poruchy menštruačného cyklu

K prejavom ochorenia štítnej žľazy patria:

  • zväčšená alebo zmenšená štítna žľaza
  • opuch viečok, znížená mimika tváre
  • zhoršená kvalita vlasov, suchá pokožka

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o biopsii štítnej žľazy, môžete si prečítať náš článok: Aká je príprava na biopsiu štítnej žľazy a ako prebieha?

 

2. Prečo sa vykonáva biopsia štítnej žľazy?

Biopsia štítnej žľazy pomáha endokrinológovi diagnostikovať jej ochorenie.

Štítna žľaza je endokrinná žľaza umiestnená na prednej strane krku v podkoží na štítnej chrupke, ktorá sa nachádza tesne pod hrtanovým výstupkom ohryzku. Má motýľovitý tvar – skladá sa z dvoch lalokov. Žľazu tvoria malé uzlíky (folikuly) z folikulárnych buniek, ktoré produkujú hormóny dôležité pre správnu funkciu rôznych orgánov tela – napr. ovplyvňujú termoreguláciu, regulujú intenzitu metabolizmu živín (tuky, bielkoviny, cukry), ovplyvňujú rast, kontrolujú hladinu vápnika a fosforu v organizme, podporujú ich ukladanie do kostí a tým aj ich spevňovanie. Hormóny štítnej žľazy sú dôležité pre správny vývoj mozgu dieťaťa už počas tehotenstva a počas prvých rokov po jeho narodení.

Niektoré stavy môžu spôsobiť zväčšenia štítnej žľazy – napr. štítna žľaza sa môže výrazne zväčšiť v tehotenstve, ktoré od nej vyžaduje dvojnásobnú produkciu hormónov, alebo pri rôznych ochoreniach – tie sa (podľa rôznych zdrojov) vyskytujú u žien 4-7x častejšie ako u mužov. Najčastejšie sú to autoimunitné ochorenia (poškodenia štítnej žľazy vlastným imunitným systémom, bielymi krvinkami alebo protilátkami), čo vedie k poruche tvorby hormónov. Porucha tvorby hormónov spôsobovaná príliš aktívnou alebo nedostatočne aktívnou štítnou žľazou má negatívny dopad na viaceré funkcie organizmu.

K problematickým stavom štítnej žľazy patrí aj jej zväčšenie (odborne struma, ľudovo aj ohryzok, hrvoľ) zapríčinené uzlíkmi v štítnej žľaze – tie sú pomerne častým nálezom. Existencia uzlov sa môže prejaviť len tlakom v hrdle alebo môže byť aj bezpríznaková. Ak ultrazvuk štítnej žľazy našiel jedno alebo viacero podozrivých uzlíkov (ložísk), ktorých pôvod nie je jednoznačný, je potrebné využiť biopsiu najmä na vylúčenie niektorej z foriem rakoviny štítnej žľazy (tvoria okolo 10% ochorení štítnej žľazy). Na zistenie charakteru uzlíkov (zhubný-malígny, nezhubný-benígny) sa môže využiť ultrazvukom kontrolovaná biopsia tenkou ihlou, ktorá je ideálnym postupom určenia, že pri sledovanom uzlíku nejde o rakovinu. Ak sa uzlíky dajú nahmatať, je možné urobiť biopsiu aj bez pomoci ultrazvuku, ale pri takomto postupe sa častejšie môžu vyskytnúť chyby alebo nevhodný odber vzorky.

Vzorka z biopsie štítnej žľazy pomáha lekárovi zistiť:

  • určenie, čím je útvar alebo hrčka: cysta, infekcia, nezhubný nádor, rakovina
  • infekcia: určenie baktérie, ktorá spôsobila infekciu
  • zápal: čo spôsobuje zápal a aké typy buniek ho tvoria

  

Ak Vás zaujala téma biopsia štítnej žľazy a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie o nej, ale aj o príprave, dôvodoch a možných rizikách. S problemami so štítnou žľazou vám vie pomôcť odborný lekár – endokrinológ, ktorý určí liečbu. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

 

MUDr. Adriana Bednárová PhD.

Endokrinológ - endokrinológia